UNESCO Welterberegion Hallstatt Dachstein Salzkammergut - © Kraft

Hallstatt: V srdci legendami opředené

Horní rakousko – solná komora

V srdci legendami opředené Solné komory, na úpatí mohutného Dachsteinu a na břehu hlubokého a průzračného Hallstattského jezera leží vzácná perla. Kraj s bohatou historií, překrásnou přírodou, strmými horskými štíty a kouzelnými městečky Hallstattem, Gosau, Obertraunem a Bad Goisernem leží v samém srdci Solné komory. Každý, kdo tento kraj navštíví, je uchvácen krásou jeho křišťálově čistých jezer, vzácnou faunou a flórou a horským světem s tajemnými jeskyněmi, z nichž nejznámější jsou:

Obří ledová jeskyně, Mamutí a Koppenbrüllerská jeskyně, která poskytuje ohromující podívanou na nezkrotné podzemní vodopády. Četné archeologické nálezy přinášejí svědectví o trvalém osídlení této oblasti kulturními národy (nejstarší vykopávky jsou tři a půl tisíce let staré). Největším zdrojem bohatství hallstattské oblasti je sůl, nebo jak se zde také soli říká, „bílé zlato“. Historie její těžby sahá až do střední doby bronzové a díky ní žili od nepaměti obyvatelé Hallstattu a okolí v dostatku a blahobytu.

Vydejte se s námi na jedinečnou cestu do našeho Světa soli, na cestu do historie této drahocenné suroviny a nechte si třeba vyprávět příběh o „muži v soli“. Četné vykopávky, které propůjčily celému dlouhému období v historii tohoto kraje název „Hallstattská kultura“, umožní návštěvníkům nahlédnout do života národů, jejichž hlavní životní filozofií byla sůl. Prohlédněte si zajímavé exponáty v Muzeu kulturního dědictví v Hallstattu, které je otevřené po celý rok, nechte se okouzlit půvabnou architekturou městečka s typickými zdobnými vyřezávkami ze dřeva a záhy pocítíte na vlastní kůži, jakou sílu má stále živá tradice.

Nejcennější dědictví světa je tu pro všechny.

Jedno je zřejmě nesporné: Neexistuje cennější dědictví než kouzelné přírodní a kulturní památky tohoto světa, jež jsou díky své jedinečnosti chráněny organizací UNESCO. A nejkrásnější na tom je, že i když jsou tato místa světového dědictví pod zvláštní ochranou, přesto jsou přístupná každému návštěvníkovi a podmaňují svou rozmanitostí a nádherou, kterou příroda a lidé v průběhu staletí vytvořili.

Malé Rakousko Vám zpřístupňuje hned osm takových míst světového dědictví – a jedno kouzelnější než druhé: historická centra Vídně, Štýrského Hradce a Salcburku, působivou železnici přes průsmyk Semmering – jež vede kdysi „nejvyšším bodem světa, dostupným po kolejích“ – úchvatné horské panorama Dachsteinského masivu v oblasti kolem Hallstattu v Solné komoře nebo výjimečnou krásu krajiny kolem Neziderského jezera a Wachau. Posledně jmenované si mimochodem nejlépe vychutnáte při sklence místního lahodného mladého vína v některém z vinných šenků s výhledem na krásný modrý Dunaj…

Okružní cesta po místech světového dědictví Rakouska tedy není jen kulturním zážitkem zvláštního druhu – je to zážitek v každém ohledu. Přejeme vám při tom hodně zábavy.

 

 

Suchen und Buchen